Choď na obsah Choď na menu
 


Meditácia na očistu čakier

31. 1. 2010

Meditácia na očistu čakier

Takmer každý deň nás napadajú myšlienky ovplyvnené nejakým strachom, pretože sa často dostávame do situácií, ktoré v nás strach a obavy prebúdzajú. V týchto situáciách môžeme nevedomky absorbovať negatívnu energiu strachu aj do svojich čakier. Nie je preto od veci svoje čakry každý deň čistiť.  Očista energetického tela je rovnako dôležitá ako pravidelné umývanie rúk alebo tváre.

Očista čakier sa skladá z dvoch krokov:

1. čistenie: uvoľnenie negatívnych myšlienkových foriem a jemnohmotných pút a

2. harmonizácia: zväčšenie čakier tak, aby boli všetky rovnako veľké.

Ak sa dlhšiu dobu nedokážeme zbaviť strachu alebo obáv týkajúcich sa oblasti spojenej s určitou čakrou, táto čakra sa časom scvrkne, zmenší. Ak sme danou témou posadnutí, príslušná čakra sa voči ostatným naopak zväčší. Na ilustráciu: obavy z nedostatku peňazí spôsobia zmenšenie koreňovej čakry, naproti tomu posadnutosť peniazmi a majetkom má za následok jej neúmerné zväčšenie.

Na veľkých čakrách nie je v podstate nič zlé, mať veľké čakry je vlastne zdravé a prirodzené. Je len treba medzi nimi udržať rovnováhu, aby mohla energia voľne prúdiť.

 Zanesenie alebo nerovnováha čakier sa môže prejaviť ako letargia, únava alebo zreteľné bloky v určitých tvorivých činnostiach a zábrany v prijímaní hojnosti. Vďaka čistým a harmonickým čakrám sa môžeme otvoriť prirodzenému toku energie, novým nápadom a synchronicitám.

Pre očistu čakier existujú tucty metód a ja som naozaj rada, že máme toľko možností a že pravidelné čistenie čakier nemusí byť vôbec rutina. Keď sa ponáhľam, použijem kratšiu metódu, ak mám čas, zvolím radšej dlhší postup.

V tejto knihe popisujem väčšinu zo svojich obľúbených metód. Vyskúšajte si ich všetky aspoň raz, aby ste si neskôr mohli na základe vlastnej skúsenosti vybrať tie, ktoré vám budú najviac vyhovovať.

Asi najrozšírenejšími a najčastejšie používanými sú meditácie. Tie, ktoré popisujem na nasledujúcich stranách, praktikujem sama aj so svojimi študentmi a klientmi. Sú tiež zaznamenané na mojich audiokazetách Léčení čaker s hudobným doprovodom klaviristu angeologa Randalla Leonarda (Hay House, 1997).

Všetky trvajú asi 12 – 15 minút, takže ich môže každý zaradiť aj do svojho nabitého programu. Každý deň môžete začať s rannou meditáciou, ktorá vám prinesie mnoho pozitívnych a povzbudivých myšlienok a intencií. Počas večernej meditácie sa potom zbavíte negatívnej energie, ktorú ste vstrebali počas dňa, a privoláte do svojich snov anjelov.

 

Všeobecný postup

Ak s meditáciou začínate, určite túto kapitolu nepreskakujte. Vašim najmúdrejším radcom pri meditácii, a vlastne pri čomkoľvek, čo robíte, by malo byť samozrejme vaše vnútro. Robte len to, čo je vám prirodzené, nasledujte vyšší princíp.

Začnite tým, že si nájdete pokojné miesto, kde vás nikto nebude rušiť. Môže to byť kút v spálni, kúpeľňa, záhrada, park alebo vaše auto...Pohodlne sa usaďte. Vôbec nie je nutné krútiť nohy do neprirodzených polôh, o vnútorný pokoj nie je potrebné nijako bojovať. Posaďte sa proste tak, ako je vám to pohodlné. Potom zatvorte oči alebo ich aspoň sklopte k zemi, aby nič zbytočne nepriťahovalo vašu pozornosť.

Dvakrát alebo trikrát sa zhlboka nadýchnite – nadychujte sa ústami a vydychujte nosom. Na konci nádychu na niekoľko sekúnd zadržte dych, a potom úplne vydýchnite.

Vaše „nižšie ja“ alebo ego vás pri meditácii môže rušiť. Robí to zo strachu, aby ste nenašli vnútorný pokoj. Ak sa vám v pokoji a bez strachu podarí nájsť svoj stred, ego nad vami stratí svoju moc. Tomu sa snaží zabrániť, a preto bude vašu myseľ neustále bombardovať zbytočnými myšlienkami o nevyriešených záležitostiach, nezaplatených účtoch, dopravnej situácii, medzinárodných konfliktoch alebo telesných pocitoch. Dôležité je nezačať s egom bojovať a nenechať sa ním nijako rozhnevať. Hnev. Ego posilňuje, umožňuje mu „žiť“. V skutočnosti totiž ego nie je nič iné než ilúzia a svojím spôsobom aj nočná mora.

Ak vás teda počas meditácie napadnú myšlienky založené na strachu, nevenujte im viac pozornosti, než je potrebné, a nechajte ich odísť. Môžete si skúsiť predstaviť negatívnu myšlienku ako mydlovú bublinu a odovzdať ju svojmu strážnemu anjelovi. Alebo ju skúste prežiariť božským svetlom zo svojho vnútra a pozorujte ako sa pomaly rozplynie. Ďalšia možnosť je vydýchnuť strach a obavy a nadýchnuť miesto nich odvahu a lásku.

V nasledujúcich meditáciách narazíte na mnoho afirmácií týkajúcich sa uvoľňovania a vypúšťania. Všimnite si, že ich spoločným menovateľom s vety začínajúce na: „chcem sa uvoľniť...“ a „chcem sa zbaviť...“ tieto afirmácie sú neuveriteľne účinné.

Keď sa rozhodnete zbaviť sa oslabujúcich myšlienok a podarí sa vám pritom zostať v pokoji a vo svojom strede, úspech je zaručený. Anjeli mi neustále opakujú: „Tvoje zážitky sú riadené tvojim zámerom.“ Preto keď sa chcete zbaviť negatívnych myšlienok, pravdepodobne vás prekvapí, ako rýchlo zmiznú. Stačí sa zamerať na liečenie a stane sa tak.

Potom, čo sa „vycentrujete do stredu“ a upokojíte svoju myseľ prečítajte si alebo pusťte z audiokazety rannú alebo večernú meditáciu pre očistu čakier: