Choď na obsah Choď na menu
 


MOXOVANIE

11. 11. 2008

Moxovanie  :                   

 

Obrázok

 

 tradičné čínske liečenie prehrievaním aktívnych bodov – cesta k pevnému zdraviu a dlhovekosti. Úlohou liečby je dodať chorému stratenú , alebo zoslabenú bioenergiu teplom. Teplom sa hlavne liečia dlhotrvajúce , vysiľujúce , chronické ochorenia. Vedecké overovacie testy dokázali , že na mieste prehrievania tkaniva sa tvoria rôzne bielkovinové látky, ktoré napomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, stabilizovať vegetatívny nervový systém, zrýchľuje sa látková výmena , zvyšuje sa prekrvenie a uvoľnenosť svalstva .

Pri moxovani využívame teplo ktoré sa tvory horením palinového vlákna kde v ohnisku teplota je 825°C, ktoré preniká do svalov,  ohrieva dráhy a dráhové obehy, podporuje cirkuláciu energie (Čchi) v organizme zbavuje chladu a vlhkosti. Prívodom tepla sa zrýchľuje obeh energie (Čchi) , krvný obeh, odstraňuje sa stagnácia krvi doplňuje sa spotrebovaná energia (Čchi).

Podľa princípu JIN-JANG pri oslabení jangovej energie sa zosilní jingová energia, potom človek pociťuje chlad a slabne .Z toho vyplýva že prehrievaním sa môže jangová energia posilniť.

Syndróm  JIN-JANG

JANG – charakterizovaný nadmernou aktivitou , prevahou horúčavy, podraždením , nepokojom, svetlou alebo červenou pleťou, silným pulzom, akútnou bolesťou zvyšujúcou sa tlakom

  JIN – charakterizovaný zníženou aktivitou , prevahou chladu, pokojom, sivou alebo bledou farbou pleti, slabým pomalým pulzom, tlmenou bolesťou zmierňujúcou sa tlakom.

      

 

        Obrázok         Metódy   Moxovania  

Existuje veľké množstvo rôznych spôsobov prehrievania , v súčasnosti sa používa iba niekoľko.

1.   Priame prehrievanie palinovým kužeľom bez jazvy  sa aplikuje priamo na pokožku kde je aktívny bod a zapáli sa , keď vyhorí do ½ - 2/3  a pacient začne pociťovať nepríjemné pálenie, odstráni sa zostávajúca časť pinzetou a priloží sa nový kužeľ. Opakuje sa to do sčervenania kože na danom mieste . Používa sa u chronických onemocnení , astma, problémoch s trávením.

 

 

2.   Nepriame ohrievanie s izolačnou podložkou ,palinový kužeľ sa nekladie priamo na pokožku ale je od nej izolovaný dráždivými alebo inými látkami. Prednosťou tejto metódy je že do tela vniká potrebné teplo a tak isto aj dráždivo-liečivé látky. Izolácie môžu byť : Zázvor , Cesnak, Soľ ,Korenie, Včelí vosk.                                                                                                                      

 

 

Zázvor – indikácie : zažívacie obtiaže , bolesť brucha, kĺbov a pri slabosti.

Cesnak – indikácie : pľúcne choroby , žalúdočné vredy, kožné infekcie v začiatočnom štádiu, kŕče hladkého svalstva a dutých orgánov.

Soľ – indikácie : bolesti brucha , vaječníkov, akútnych a chronickej hnačke , zvracaní.  

 

3.Nepriame prehrievanie palinovou cigaretou alebo cigarou. Ide o prehrievanie pri ktorom sa kombinuje pálenie s pohybom, používa sa cigara vyrobená z liečivého prášku , palinového vlákna  zakrúteného pevne do tenkého papiera . Jeden koniec cigarety alebo cigary sa na jednom konci zapáli a priblíži k zvolenému bodu na vzdialenosť 1-1,5 cm , otiahnutím a opätovným priblížením ku koži sa dá dobre regulovať intenzita tepla a dĺžka ošetrovania . Poznáme metódy :

a)     Mierna metóda – cigara sa drží nad zvoleným bodom a fixuje sa vo vzdialenosti  1-1,5 cm, doba prehrievania je 5-10 minút pokiaľ ošetrované miesto nesčervenie .

b)     Metóda tzv. vrabčieho zobania  - pri tejto metóde sa pohybuje palinovou cigaretou alebo cigarou hore-dole, k zvolenému bodu.( ako keď vrabčí zobu zrno). Týmto spôsobom sa prehrieva každý bod 1-5 minút. Nakoniec sa môže palinovou cigarou pohybovať  z prava do ľava , alebo krúžiť nad bodom – ide o tonizačnú metódu.

c)      Metóda prehrievania žehlením – hladením. Ide o techniku prehrievania , pri ktorej horiaci koniec palinovej cigary premiestňujeme pomaly , neprerušovane vo vzdialenosti 1-1,5 cm od povrchu kože v rovnobežnom smere s ňou po líniách alebo väčších  kožných plochách. Čas trvania tejto metódy je 10 – 12 minút. Indikuje sa pri rôznych ochoreniach a dlho sa liečiacich ranách. Ide o veľmi efektívny a šetrný spôsob prehrievania .

 

Liečebné účinky prehrievania :

Uvoľňujú sa látky ktoré majú vplyv na systém telových tekutín, centrálnu nervovú sústavu , prostredníctvom ktorej sa pozitívne ovplyvňujú porušené funkcie organizmu.

Obnovuje sa nervová regulácia v organizme , normalizujú sa procesy podráždenia a útlmov

Reakcia cievneho systému sa prejavuje zúžením a následným rozšírením ciev, spomalením pulzu a pozitívnym ovplyvnením krvného tlaku

Zrýchľuje sa vylučovanie žlče a ovplyvňuje sa pohyb čreva.

Pozitívne sa mení množstvo krvotvorných a lymfotvorných látok

 

Indikácie:

-         Chronické onemocnenia dýchacích ciest

-         Chronický zápal priedušiek

-         Poruchy tráviaceho traktu

-         Žalúdočný katar

-         Chronický žalúdočný a dvanactorníkový vred

-         Chronická hnačka aj zápcha

-         Menštruačné poruchy

-         Poruchy močových orgánov

-         Impotencia u žien aj mužov

-         Bolesť v krížoch

-         Reumatické zápaly klbou a degeneratívne onemocnenie bederných klbou

-         Všeobecne povzbudzuje telesné sily

-         Nízky krvný tlak

-         Psychických depresii

-         Stavy vyčerpanosti

-         Rekonvalexcia po chronických chorobách

Kontraindikácie:

-         Prehrievanie sa nesmie aplikovať na prsné bradavky

-         V dobe horúčky

-         V dobe  silnej a bolestivej menštruácii

-         Pri alergii na peľ (zvlášť tie ktoré sú na konci leta a začiatkom jesene .

 

Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa   s vaším lekárom.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

MILE DAMY A PANI

(ANABELA, 26. 2. 2011 20:58)

NEMIESAJTE SA DO PRACE ZDRAVOTNIKOM!SVOJOU NEVEDOMOSTOU MOZETE PACIENTA VIAC POSKODIT AKO MU POMOCT.NIEKOLKOTYZDNOVY KURZ NENAHRADI ZDRAVOTNICKE VZDELANIE,KTORE SA STUDUJE NIEKOLKO ROKOV V ODBORE REHABILITACIA-FYZIOTERAPIA.

Re: MILE DAMY A PANI

(cestovatel, 26. 3. 2013 8:37)

všetko sa začína...aj medicínske vzdelanie aj kurz prvej pomoci...aj chodenie...ak poznáš hranice ide sa ti ľahšie...ak si sám nakladieš prekážky do cesty cez najrozličnejšie, inštitúcie a tabované diery je to tvoj problém...zatial všetci čo mali už umreli a nás to čaká...Konfúcius : ...nie je hanba narodiť sa hlúpim, hanba je umrieť ako hlupák...

literatúra

(elma, 19. 10. 2010 16:36)

Veľmi dobra literatúra je od Vladimira Ando, Klasická Čínska medicína I-V

Perfekné

(Alica, 19. 10. 2010 16:28)

Som veľmi spokojná s informáciami na tejto stránke. Som čerstvo po kurze moxovania a chcem si rozšíriť obzor. Je pravdou, že jednotlivé body musí človek naštudovať a ovládať ich naspamäť. Môžete mi prípadne pomôcť nejakou radou? Vďaka

Perfekné

(Alica, 19. 10. 2010 16:27)

Som veľmi spokojná s informáciami na tejto stránke. Som čerstvo po kurze moxovania a chcem si rozšíriť obzor. Je pravdou, že jednotlivé body musí človek naštudovať a ovládať ich naspamäť. Môžete mi prípadne pomôcť nejakou radou? Vďaka

komentar

(Maja, 4. 12. 2008 20:44)

Velmi dobra stranka vsetko je prehladne a zrozumitelne vysvetlene.Musim to vyskusat.