Choď na obsah Choď na menu
 


Veľká Fatra

26. 12. 2008

 

 

 

 

   Veľká Fatra 

       
   
   

 

V národnom parku je vyhlásených:

13 národných prírodných rezervácií
1 prírodná rezervácia
3 prírodné pamiatky
1 chránený areál

Prístup do Veľkej Fatry :
Necpaly, Ružomberok, Donovaly, Banská Bystrica, Liptovské Revúce, Liptovská Osada

z Martina autobusom do mesta Necpaly a odtiaľ Necpalskou dolinou na Borišov
z Ružomberku autobusom do Liptovských Revúc a odtiaľ na Rakytov
z Ružomberku autobusom do Liptovskej Osady a odtiaľ na Ploskú
z Ružomberku na Malinô Brdo a odtiaľ hrebeňom na Ploskú
z Donovalov na Tureckú a odtiaľ na Krížnu
z Banskej Bystrice na Kráľovu studňu a odtiaľ na Krížnu

Ubytovanie :
Chata pod Borišovom
Chata na Kráľovej studni

Veľká Fatra patrí medzi najzachovalejšie pohorie Slovenska. Zo severu a východu ju ohraničuje Liptovská kotlina, zo západu Turčianska kotlina a z južnej strany sú to výbežky Kremnických vrchov. Hlavnou charakteristickou črtou tohto parku sú rozsiahle hole. Celé pohorie má vysoký hlavný hrebeň, ktorý sa člení na dva rázsochy- Liptovskú a Turčiansku.

Najväčšie prírodné bohatstvá tohto parku tvoria najmä zachované lesy a pralesy karpatského typu so zastúpením smreka, jedle a buka, Unikátom je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Nachádza sa tu vyše 1000 druhov vyšších rastlín, 50 druhov chránených rastlín z celkového počtu 96. Pravé botanické skvosty predstavujú endemity Veľkej Fatry, ktoré sa vyskytujú len na jej území - cyklámen fatranský a jarabina pekárovská. Najkrajšie druhy sa nachádzajú najmä na vápencoch a dolomitoch. Sú to napríklad: klinček lesklý, lyžičník tatranský, ostrica vždyzelená tatranská, cyclamen tatranský, soldanelky, poniklece,…

V tomto národnom parku sa nachádza tiež významné zastúpenie pôvodného živočíšstva. Doposiaľ tu bolo zistených vyše 3 000 druhov bezstavovcov, z toho najpočetnejšie sú motýle - 932 druhov, chrobáky - 717 druhov, dvojkrídlovce - 509 druhov a 350 druhov pavúkov. Zo stavovcov sa tu vyskytuje šesť druhov rýb, osem druhov obojživelníkov, 7 druhov plazov, 110 druhov hniezdiaceho vtáctva a 60 druhov cicavcov. Najvzácnejšími druhmi sú: mlok vrchovský, endemický mlok karpatský, jašterica múrová, orol skalný, murárik červenokrídly, vrchárka červenkavá. Na okrajoch lesov hniezdi hlucháň obyčajný a tetrov obyčajný a iné. Zo živočíchov majú najväčší význam veľké šelmy - medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

velka fatra

(kristina rosikova-, 26. 1. 2012 11:22)

no je to faj ze super velmy mi to pomohlo pri referate.