Choď na obsah Choď na menu
 


Horčík

28. 12. 2008

HORČÍK

Názov  Magnézium, Mg

Všeobecne

Telo dospelého človeka obsahuje 25 až 30 g horčíka. Časť, asi 60%, je uložená v kostiach. V prípade potreby sa môže z kostí uvoľniť. Zvyšok horčíka je v svaloch, pečeni, obličkách, mozgu a v krvi. Rovnako ako vápnik, draslík a sodík patrí v organizme k elektrolytom, ktoré majú rôzne úlohy. Napriek svojmu malému množstvu patrí horčík k najdôležitejším minerálom. Jeho názov je odvodený z gréckeho magnés - mesto Magnésia v Malej Ázii. V neživej prírode sa vyskytuje spolu s vápnikom v dolomitoch. V živej prírode sa vyskytuje v chlorofyle, preto by hnojivá používané na pestovanie potravín, najmä listovej zeleniny, mali obsahovať dostatok horčíka, hoci vo forme dolomitovej múčky, ktorá má dlhodobý účinok a zlepšuje štruktúru pôdy, zásoby humusu v pôde, znižuje kyslosť pôdy a pod.

Koncentráciu horčíka v krvi reguluje hormón štítnej žľazy tyroxín, jeho vstrebávanie v tenkom čreve podporuje vitamín D a naopak, môže byť brzdená draslíkom, fosforom, alkoholom, stravou bohatou na bielkoviny a tuky a nedostatkom vitamínov B1 a B2 .

Funkcie:

·         podieľa sa na mineralizácii kostí

·         tvorbe okostnice a zubov, skloviny zubov

·         významný pre tvorbu nechtov, vlasov a pokožky

·         aktivuje viac ako 300 enzýmov

·         má vplyv na výkonnosť, najmä srdcového svalu

·         pomáha získať a využívať slnečnú energiu

·         stabilizuje homeostázu organizmu

·         prispieva k správnej funkcii prostaty

·         posilňuje pri zlom trávení

Denná potreba

Denná dávka je 350 mg, u detí 250 mg a u tehotných žien 450 mg.

Výskyt

Zdrojmi sú: pšeničné klíčky, pšeničné otruby, orechy - mandle, paraorechy, sezamové semená, vlašské orechy, arašidy, pivovarnícke droždie, morská soľ.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok horčíka spôsobuje nepravidelný srdcový rytmus, srdcové infarkty, ochabnuté svaly, slabosť, záchvaty kŕčov, zväčšovanie prostaty, nočné pomočovanie a obličkové kamene. Pri jeho nedostatku dochádza k poruchám obehového systému a zvyšuje sa výskyt novotvarov.

Nedostatok horčíka môže byť prejavom cukrovky, ale aj dôsledkom konzumácie alkoholu, užívania diuretík, hnačiek, prítomnosti vysokého množstva zinku a vitamínu D, ktoré zvyšujú spotrebu horčíka.

Príznaky pri nadbytku

U zdravého človeka nemá žiaden škodlivý vplyv, pretože nespotrebované množstvo sa vylúči stolicou, močom a potom. Pri dlhodobom predávkovaní, to znamená pri preťažovaní obličiek, sa jeho vylučovanie oslabí a v dôsledku narušenia vyváženého pomeru draslíka a horčíka vznikajú poruchy nervovej sústavy, svalová slabosť, zmätenosť, dýchacie ťažkosti, rapídne zníženie krvného tlaku a závraty.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.